VIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski

25 kwietnia 2024 r. w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się VIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski ”Słowem Malowane – o rodzinie opowieści” zorganizowany przez nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu. Konkurs skierowany był do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, uczących się w placówkach kształcenia specjalnego województwa opolskiego.

W konkursie wzięli udział uczniowie z 9 szkół województwa opolskiego: Kluczborka, Nysy, Namysłowa, Głogówka, Grodkowa, Kędzierzyna-Koźla, Kadłuba, Brzegu i Opola. Swoje recytatorskie umiejętności przed niemalże 130 osobową publicznością zaprezentowało 37 uczniów.

Uczestnicy wystąpili w czterech kategoriach wiekowych:  8 – 12 lat, 13 – 16 lat, 17 – 20 lat,  20 – 24 lata. Dodatkową, piątą grupę, stanowili rywalizujący ze sobą użytkownicy AAC (alternatywnych i wspomagających metod komunikacji). Laureaci trzech pierwszych miejsc w każdej grupie wiekowej otrzymali cenne nagrody rzeczowe i dyplomy. Rzeczowe wsparcie, które otrzymaliśmy od Pana Marszałka, pozwoliło nam także na przekazanie drobnych upominków pozostałym uczestnikom konkursu. Dzięki temu wszyscy uczestnicy tego poetyckiego spotkania byli bardzo zadowoleni i zmotywowani do nauki wierszy i udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Recytacja wierszy została dodatkowo wzbogacona występami wokalnymi Pani Julii Mudretskiej i ucznia III kasy SPdP Krzysztofa Furgola. W części artystycznej  wystąpili także uczniowie klas SPdP, którzy wykonali układ taneczny do piosenki pt. „Tęcza”. Z kolei nauczyciele ZSS w Opolu urozmaicili program konkursu tanecznymi przerywnikami, które angażowały publiczność do wspólnej zabawy.

Konkurs odbył się  pod Patronatem honorowym: Marszałka Województwa Opolskiego - Pana Andrzeja Buły

                      Prezydenta Miasta Opola - Pana Arkadiusza Wiśniewskiego

                                 Opolskiej Kurator Oświaty - Pani Joanny Raźniewskiej                                               

Patronem medialny Konkursu było Radio Opole

Sponsorami Konkursu byli: Marszałek Województwa Opolskiego - Pan Andrzej Buła

                   Prezydent Miasta Opola - Pan Arkadiusz Wiśniewski

                   Cementownia Odra S.A.

                   Zarząd Regionu NSZZ ”Solidarność”

                   Rada Rodziców przy ZSS w Opolu

                   Sauny Mar-La

                   Gazetka Szkolna „RUDEK”

                   RABEN                                                 

 Joanna Uchacz  

Etykieta źródłem informacji

Uczniowie z naszej szkoły wybrali się do sklepu spożywczego w celu rozwijania świadomego czytania etykiet produktów spożywczych. Czytanie etykiet to nie tylko umiejętność, która pozwala nam dokonywać świadomych wyborów żywieniowych, poznać termin przydatności produktu, wartość energetyczną, dane identyfikujące producenta ale też wiele innych. Albowiem poznanie składu i wartości odżywczej artykułów spożywczych pozwala nam dbać o swoje zdrowie, kontrolować spożycie czy unikać szkodliwych składników. Pamiętajmy, że mamy wybór i możemy wpływać na to, co znajduje się w Naszym koszyku zakupowym.
Bądźmy świadomymi konsumentami i korzystajmy z informacji na etykietach.
Akcja odbywała się pod patronatem programu Trzymaj Formę.
Iwona Ból

Muzeum Kowalstwa w Prószkowie

Dnia 08.05. uczniowie klasy VII c i II B PDP wybrali się na wycieczkę do Muzeum Kowalstwa w Prószkowie. Celem wizyty było przybliżenie rzemiosła i pracy kowala. W zabytkowych pomieszczeniach kuźni uczniowie przenieśli się w świat rozgrzanego żelaza, poznających tajniki zawodu kowala, jego warsztat oraz narzędzia. Nie mniej prawdziwą atrakcją był pokaz kucia żelaza metodami tradycyjnymi. Młodzież miała okazję i możliwość zapoznania się z narzędziami, którymi posługuje się kowal, czyli kleszcze kowalskie, podcinka, szlifierka czy ostrzałka do narzędzi. Uczestnicy po części warsztatowej brali udziału w zawodach rzucania podkową do celu. W drodze powrotnej zatrzymali się na wyspie Bolko, gdzie zjedli pyszne lody w kawiarni „Laba”. Pełni wrażeń i dobrego humoru uczniowie wrócili do szkoły.

Wycieczka do Nysy

7 maja 2024r., uczniowie klasy 6d i 7b uczestniczyli w wycieczce do Nysy. Nysa to wspaniałe miasto z dużą ilością cennych zabytków prezentujących różne style architektoniczne. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Bastionu św. Jadwigi. Następnie udaliśmy się spacerkiem na Nyski Rynek. W samym centrum zwiedziliśmy Katedrę św Jakuba i św. Agnieszki z pięknymi witrażami oraz Dom Wagi i Pięknej Studni. W ramach odpoczynku zatrzymaliśmy się w Mc Donald’ s. To była bardzo udana wycieczka! I co najważniejsze - wszyscy uczniowie zachowali się na przysłowiową szóstkę!

Agata  Kowalczyk-Juraszek 

Wiwat Król, wiwat Konstytucja, wiwat wszystkie stany!

Dnia 29 kwietnia w naszej szkole przy ul. Ks. Opolskich odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademia o tematyce patriotycznej obfitowała w piękne wiersze i pieśni sławiące naszą Ojczyznę. Uczniowie występujący przypomnieli zebranym o wielkim znaczeniu uchwalenia ważnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja. Chodź obowiązywała tylko 14 miesięcy była wielką próbą ratowania Rzeczpospolitej. Po zakończeniu akademii uczniowie wraz z opiekunami udali się na warsztaty tematyczne w dwóch grupach. Pierwsza grupa brała udział w lekcji na temat symboli narodowych i ich znaczenia prowadzoną przez Panią Angelikę Tokarską z IPN w Opolu. Druga w warsztatach plastycznych, gdzie wykonywali prace związane z symbolami narodowymi. Atmosfera tego dnia w szkole była wyjątkowa. Organizatorzy: Ireneusz Małko, Agnieszka Bula i Izabela Zima.

Słodkiego, Miłego Życia ....

Dnia 19.04. klasy 7c, IIA PDP i IIB PDP wybrały się do Dębskiej Kuźni gdzie zwiedzili i zobaczyli jak wygląda wytwórnia lodów Gustorii. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda nowoczesna linia produkcyjna lodów i tradycyjna receptura wykonywania tego naturalnego deseru. W Gustorii oprócz zwiedzania wytwórni i degustacji lodów uczniowie mieli okazję miło spędzić czas w Parku Bajek. Serdecznie polecamy wszystkim!

XVIII Szkolny Konkurs Recytatorski „Słowem Malowane – o rodzinie opowieści”.

OSIĄGNIĘCIA NASZYCH UCZNIÓW – GRATULUJEMY!

19 marca w szkole przy ul. Jana Bytnara „Rudego” odbył się XVIII Szkolny Konkurs Recytatorski „Słowem Malowane – o rodzinie opowieści”.

W tym roku w części artystycznej konkursu mieliśmy przyjemność obejrzeć występy debiutantów. Pierwsi na scenie pojawili się uczniowie najmłodszych klasnaszej szkoły. Zaprezentowalioni wiązankę utworów z interpretacją ruchową dedykowaną babciom i dziadkom. Kolejną osobą, która przedstawiła swoje umiejętności wokalne był Krzysztof Furgol z klasy IIIF. Zaśpiewał on piosenkę Krzysztofa Krawczyka pt.„Tobie mamo”. Trzeci debiut to występ zespołu tanecznego, który wykonał taniec z parasolkami do piosenki pt. „Tęcza”.

Członkowie jury oceniając współzawodnictwo26 uczestników spotkania, wskazali zwycięzców w następujących kategoriach:

 

Użytkownicy AAC

I miejsce – Antonina Gniłka

II miejsce – Jakub Doliński

III miejsce – Wiktoria Pashchenko

 

Kategoria 8 – 12 lat                              Kategoria 13 – 16 lat

I miejsce – Piotr Ślęzak                        I miejsce –Szymon Palacz

II miejsce – Filip Gołczyk                     II miejsce –Franciszek Polcyn

III miejsce –Jakub Węgliński               III miejsce – Marta Musioł

 

Kategoria 17 -20 lat                             Kategoria 21 -24 lat

I miejsce –Krzysztof Furgol                  I miejsce –Wiktoria Zarusińska

II miejsce – Piotr Moczia                      II miejsce –Paulina Jagusch

III miejsce –Adrian Pietruska              III miejsce –Małgorzata Kapusta

W roli konferansjera, ze wsparciem Pana Marcina Szwedowskiego,po raz kolejny wystąpiłuczeń III klasy SPdP - Grzegorz Kwiek.

Dzięki pomocy finansowej Rady Rodziców, Cementowni ODRA S.A., Gazetce Szkolnej „RUDEK” oraz producentowi saun „Mar-La”nie było przegranych, gdyż wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe stosownie do zajętego miejsca.

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto każdego czytelnika.

Początki tradycji świętowania miłości do książek sięgają dwóch dekad wstecz. Formalnie Światowy dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku z inicjatywy UNESCO.
Z okazji Światowego Dnia Książki w szkolnej bibliotece zorganizowano wydarzenie czytelnicze – zaproponowano całej społeczności szkolnej kilka zadań konkursowych do wyboru, m.in. projektowanie okładki książki, wykonanie malowanki odstresowującej, przedstawienie swojej ulubionej książki lub bohatera. Była również okazja do buszowania po księgozbiorze naszej biblioteki oraz wypożyczenia zdobyczy.
Foto relacja poniżej

Cztery pory roku – na wesoło i kolorowo!

18 IV uczniowie z klas młodszych (Ia, Ib, IIa, IIb, IIc) spotkali się na sali gimnastycznej, by spędzić czas na wspólnej zabawie. Motywem przewodnim była wiosna. Uczniowie uczestniczyli w prostych zabawach muzycznych opartych o naśladowanie i rytmiczność. Wykonali też taniec do muzyki Carla Orff’a. Wiele emocji wywołały zabawy muzyczno -ruchowe „Kurki” i „Kolorowe motyle”. Po nich przyszedł czas na wytchnienie. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zabawie plastycznej „Motyle na łące”. Na koniec zatańczyli do utworu „Wiosna, wiosna, wiosna”.

Zobaczcie sami, jak dobrze bawili się Wasi młodsi koledzy i koleżanki.

                                                                                     Małgorzata Topolnicka

IX Wiosenny Konkurs Piosenki-18 kwietnia 2024 r.

Po raz dziewiąty w naszej Szkole odbył się Wiosenny Konkurs Piosenki organizowany przez świetlicę szkolną. Temat spotkania w tym roku to „Szkoła Marzeń”. Wszyscy uczniowie wykazali wielkie zaangażowanie podczas koncertu, pojawiły się piękne stroje i wspaniała choreografia oraz spora dawka humoru. Każdy artysta otrzymał wielkie brawa od publiczności, która świetnie się bawiła. Na koniec zostali wybrani zwycięzcy konkursu. W tym roku Jury zdecydowało, że wszyscy uczestnicy otrzymają I miejsce.
GRATULUJEMY !!!!
Przedstawiamy uczestników i piosenki:
1.Klasa 8c „Witaj szkoło, każdy się uśmiecha”, przyg. Katarzyna Janowska,
2.Zuzanna Duda z klasy 7c „Hymn – Korczakowska szkoła marzeń”, przyg. Agnieszka Bula,
3.Oskar Bogdał oraz duet żeński z klasy VI a „Szkoła marzeń”, przyg. Olga Berdechowska,
4.Klasa II A i II B SPdP „A ja lubię moją szkołę”, przyg. Joanna Czerska Kuryłowicz i Przemysław Góźdź,
5.Klasa III d „Fruzia w szkole”, przyg. Aleksandra Staneczek,
6.Klasa IV a „Nasza szkoła”, przyg. Olga Berdechowska,
7.Grupa AAC „Piosenka o szkole”, przyg. Lucyna Łazarska i Sabina Polok – Klimek,
8.Klasa 8d „Razem”, przyg. Grażyna Malina.
Dziękujemy za wspaniałe występy i zaangażowanie wszystkich klas.
Olga Berdechowska

W Galerii Sztuki Współczesnej

10 kwietnia 2024 r. uczniowie klas IIC, IIID i IIIF razem z wychowawczyniami – p. E. Rupowską, p. J. Uchacz i p. H. Włodarską – Szczepańską wybrali się do GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ na wystawę Angeliki Markulpt ,,Gardło Diabła’’. Artystka zaprezentowała instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne. „Jej prace prowadzą do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody”.

Tytułowe „Gardło diabła” to nazwa największej kaskady wodospadu Iguacu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej. Jest ono głębokie na ponad 80 m. Wydobywający się z niego ryk słychać w promieniu 20 km.

Na ekranie widzimy, jak woda w wodospadzie płynie do góry. Człowiek chciałby rządzić wszystkim - nawet siłami natury… Przychodzi refleksja – pazerność ludzi może prowadzić do zagłady naszej kuli ziemskiej…

Po obejrzeniu wystawy uczniowie brali udział w warsztatach plastycznych „Tajemnicze drzewo”.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Krzysztof Furgol, Szymon Orzech

Hanna Szczepańska

Poznajemy zawód bibliotekarza

Uczniowie klas IIID i IIIF SPdP razem z wychowawczyniami p. J. Uchacz i p. H. Włodarską - Szczepańską udali się do biblioteki miejskiej na osiedlu ZWM. Tym razem było to spotkanie dotyczące zawodu bibliotekarza. Pani Elżbieta opowiedziała nam ile obowiązków ma od rana. To nie tylko wypożyczanie książek, ale również układanie ich w odpowiednim miejscu, w określonej kategorii. Ponadto zajmuje się organizowaniem wystaw, a także edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych. Dowiedzieliśmy się kiedy powstało pismo, jak wyglądały pierwsze książki. Obecnie w Filii nr 17 pracują cztery panie. To wymagający, ale ciekawy i przyjemny zawód sprawiający wiele radości – zapewniła Pani Elżbieta.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wizyty.

Krzysztof Furgol, Szymon Orzech, Adrian Nimpsz

Hanna Włodarska-Szczepańska