Wycieczka klas SPdP do Grodu Rycerskiego

Pojechałem z kolegami na wycieczkę szkolną do Byczyny oraz do Grodu Rycerskiego w Biskupicach.

Było tam interesująco i bardzo ciekawie. Zobaczyliśmy jak wyglądał dawny dawny rycerz, jaką miał zbroję i jakimi mieczami walczył. W grodzie były drewniane konie, dyby dla przestępców i maszyny oblężnicze. Próbowałem z kolegami, jak działają te urządzenia. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Najbardziej podobały nam się warsztaty strzelania z łuku. Każdy otrzymał trzy strzały tj. trzy szanse. Okazało się, że do tarczy trafił tylko jeden kolega. Poznaliśmy też sposób wykonania papieru czerpanego. Przy grodzie mieszkały zwierzęta domowe np. kury i króliki. Była słoneczna pogoda, fajna atmosfera i moc atrakcji. Polecam kolegom i koleżankom taką wycieczkę.

Mateusz W. kl. IB SPDP

Dzień bez plecaka

Z inicjatywy samorządu szkolnego w naszej Szkole przy ul. Książąt Opolskich ogłosiliśmy na jeden dzień, zamianę naszych codziennych plecaków na coś „innego”. Pomysły naszych uczniów okazały się bardzo kreatywne i zabawne. Każdy uczeń, który przyszedł z innym niż plecak przedmiotem ,został obdarowany drobnym prezentem oraz słodkościami. Uczniowie, którzy przynieśli najbardziej pomysłowe, wyróżniające się przedmioty zamiast plecaka, otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane z rady rodziców. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym: rodzicom, uczniom. To był dzień, który pozwolił nam zmienić naszą codzienną rutynę szkolną.

Opiekunowie Samorządu Szkolnego : Łucja Baron- Świerc, Joanna Płońska

DZIEŃ PATRONA – JANUSZA KORCZAKA

 

17 maja b.r. w szkole przy ul. B. ,,Rudego” 7 obchodziliśmy Dzień Patrona. Chcąc przybliżyć uczniom sylwetkę tego niezwykłego człowieka, jego aktywność zawodową i społeczną zorganizowane zostały warsztaty tematyczne. Uczniowie dla utrwalenia głównych profesji naszego patrona wzięli udział: w zajęciach edukacyjnych pod hasłem: ,,Korczak - nauczyciel”, gdzie poszerzali wiedzę na temat życiorysu, aktywności i pasji J. Korczaka; następnie mieli okazję rozwijać swą sprawność motoryczną podczas zajęć sportowych na podwórku szkolnym oraz na zajęciach prowadzonych metodą Klanzy na sali gimnastycznej - pod hasłem: ,,Korczak – wychowawca”; swoje zdolności twórcze rozwijali na warsztatach plastycznych, gdzie budowali i ozdabiali zamek z kartonów, w jakim mieszkał bohater powieści dla dzieci król Maciuś I – pod hasłem - ,,Korczak – pisarz”; kolejną aktywnością były warsztaty na temat zdrowego stylu życia pod hasłem ,,Korczak – lekarz”, gdzie utrwalaliśmy elementy konieczne do utrzymywania dobrego zdrowia oraz rozpakowując duże zakupy uczyli się segregować produkty na zdrowe i niezdrowe. Po tych różnorodnych działaniach regenerowali siły na zajęciach relaksacyjnych. Taka praktyczna forma świętowania wyzwoliła duże zaangażowanie uczniów, sprzyjała lepszemu zapamiętywaniu i nabywaniu umiejętności oraz wzbudziła wiele radości i uśmiechów na twarzach.

MONIKA BILIK

Wycieczka do Nysy i Głębinowa

16 maja 2024r., w piękny słoneczny dzień, uczniowie i opiekunowie kl. IV b i IV c w świetnych humorach wybrali się na wycieczkę do Nysy, uznawanej za perłę architektury śląskiej. Podczas spaceru odwiedziliśmy ciekawe miejsca centrum miasta. Zwiedziliśmy gotycką bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki z pięknymi kolorowymi witrażami. Podziwialiśmy odrestaurowane kamieniczki, ratusz, Dom Wagi Miejskiej, Wieżę Bramy Wrocławskiej. Na chwilę ochłody zatrzymaliśmy się przy Fontannie Trytona. Nie mogliśmy obojętnie przejść obok cukierni Bombonierka, do której skusiły nas pyszne lody, ciasta i ciasteczka. Następnie udaliśmy się do sanktuarium Św. Rity w Głębinowie. Miło było, przy chłodzącym wietrze, patrzeć na wodę Jeziora Nyskiego z górami w tle.

To była wspaniała wycieczka. Polecamy udać się naszymi śladami!

Jolanta Bryk - Kowalska, Aneta Seroczyńska

Akcja Żonkile 19 kwietnia 1943 – POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

W tym roku po raz trzeci przyłączamy się do Akcji Żonkile – projektu społeczno-edukacyjnego, który upamiętnia wydarzenia związane z powstaniem w getcie warszawskim (19 IV – 16 V 1943). Organizatorem przedsięwzięciajest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Uczniowie klas VII – VIII na lekcjach historii poszerzali swoją wiedzę na temat powstania ludności żydowskiej w Warszawie. Korzystając z zasobów edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich Polinuczniowie poznali trudną historię młodych Żydów na podstawie opowieści "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, autorki m.in. poruszającej temat wojny książki "Pan Apoteker". Z kolei film, który przybliżył uczniom problem ludności żydowskiej i jej tragedii w czasie II wojny światowej nosił tytuł: „Nie było żadnej nadziei”. Uczniowie na lekcji historii samodzielnie wykonali także papierowe żonkile.

Oprac.: Teresa Podolak – nauczycielka historii i wos

Zajęcia otwarte „Na zielonej łące”

14 maja 2024 roku odbyły się zajęcia otwarte pt. ”Na zielonej łące”. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję powtórzyć wiadomości o wiośnie, wyszukać wiosennych elementów na dużej planszy, a także spacerować po ścieżce sensorycznej. Były też zabawy z chustą animacyjną oraz zabawy z bańkami mydlanymi. Wszyscy świetnie się bawili. Śmiechom i radości nie było końca.

Beata Tileczek

VIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski

25 kwietnia 2024 r. w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się VIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski ”Słowem Malowane – o rodzinie opowieści” zorganizowany przez nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu. Konkurs skierowany był do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, uczących się w placówkach kształcenia specjalnego województwa opolskiego.

W konkursie wzięli udział uczniowie z 9 szkół województwa opolskiego: Kluczborka, Nysy, Namysłowa, Głogówka, Grodkowa, Kędzierzyna-Koźla, Kadłuba, Brzegu i Opola. Swoje recytatorskie umiejętności przed niemalże 130 osobową publicznością zaprezentowało 37 uczniów.

Uczestnicy wystąpili w czterech kategoriach wiekowych:  8 – 12 lat, 13 – 16 lat, 17 – 20 lat,  20 – 24 lata. Dodatkową, piątą grupę, stanowili rywalizujący ze sobą użytkownicy AAC (alternatywnych i wspomagających metod komunikacji). Laureaci trzech pierwszych miejsc w każdej grupie wiekowej otrzymali cenne nagrody rzeczowe i dyplomy. Rzeczowe wsparcie, które otrzymaliśmy od Pana Marszałka, pozwoliło nam także na przekazanie drobnych upominków pozostałym uczestnikom konkursu. Dzięki temu wszyscy uczestnicy tego poetyckiego spotkania byli bardzo zadowoleni i zmotywowani do nauki wierszy i udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Recytacja wierszy została dodatkowo wzbogacona występami wokalnymi Pani Julii Mudretskiej i ucznia III kasy SPdP Krzysztofa Furgola. W części artystycznej  wystąpili także uczniowie klas SPdP, którzy wykonali układ taneczny do piosenki pt. „Tęcza”. Z kolei nauczyciele ZSS w Opolu urozmaicili program konkursu tanecznymi przerywnikami, które angażowały publiczność do wspólnej zabawy.

Konkurs odbył się  pod Patronatem honorowym: Marszałka Województwa Opolskiego - Pana Andrzeja Buły

                      Prezydenta Miasta Opola - Pana Arkadiusza Wiśniewskiego

                                 Opolskiej Kurator Oświaty - Pani Joanny Raźniewskiej                                               

Patronem medialny Konkursu było Radio Opole

Sponsorami Konkursu byli: Marszałek Województwa Opolskiego - Pan Andrzej Buła

                   Prezydent Miasta Opola - Pan Arkadiusz Wiśniewski

                   Cementownia Odra S.A.

                   Zarząd Regionu NSZZ ”Solidarność”

                   Rada Rodziców przy ZSS w Opolu

                   Sauny Mar-La

                   Gazetka Szkolna „RUDEK”

                   RABEN                                                 

 Joanna Uchacz  

Etykieta źródłem informacji

Uczniowie z naszej szkoły wybrali się do sklepu spożywczego w celu rozwijania świadomego czytania etykiet produktów spożywczych. Czytanie etykiet to nie tylko umiejętność, która pozwala nam dokonywać świadomych wyborów żywieniowych, poznać termin przydatności produktu, wartość energetyczną, dane identyfikujące producenta ale też wiele innych. Albowiem poznanie składu i wartości odżywczej artykułów spożywczych pozwala nam dbać o swoje zdrowie, kontrolować spożycie czy unikać szkodliwych składników. Pamiętajmy, że mamy wybór i możemy wpływać na to, co znajduje się w Naszym koszyku zakupowym.
Bądźmy świadomymi konsumentami i korzystajmy z informacji na etykietach.
Akcja odbywała się pod patronatem programu Trzymaj Formę.
Iwona Ból

Muzeum Kowalstwa w Prószkowie

Dnia 08.05. uczniowie klasy VII c i II B PDP wybrali się na wycieczkę do Muzeum Kowalstwa w Prószkowie. Celem wizyty było przybliżenie rzemiosła i pracy kowala. W zabytkowych pomieszczeniach kuźni uczniowie przenieśli się w świat rozgrzanego żelaza, poznających tajniki zawodu kowala, jego warsztat oraz narzędzia. Nie mniej prawdziwą atrakcją był pokaz kucia żelaza metodami tradycyjnymi. Młodzież miała okazję i możliwość zapoznania się z narzędziami, którymi posługuje się kowal, czyli kleszcze kowalskie, podcinka, szlifierka czy ostrzałka do narzędzi. Uczestnicy po części warsztatowej brali udziału w zawodach rzucania podkową do celu. W drodze powrotnej zatrzymali się na wyspie Bolko, gdzie zjedli pyszne lody w kawiarni „Laba”. Pełni wrażeń i dobrego humoru uczniowie wrócili do szkoły.

Wycieczka do Nysy

7 maja 2024r., uczniowie klasy 6d i 7b uczestniczyli w wycieczce do Nysy. Nysa to wspaniałe miasto z dużą ilością cennych zabytków prezentujących różne style architektoniczne. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Bastionu św. Jadwigi. Następnie udaliśmy się spacerkiem na Nyski Rynek. W samym centrum zwiedziliśmy Katedrę św Jakuba i św. Agnieszki z pięknymi witrażami oraz Dom Wagi i Pięknej Studni. W ramach odpoczynku zatrzymaliśmy się w Mc Donald’ s. To była bardzo udana wycieczka! I co najważniejsze - wszyscy uczniowie zachowali się na przysłowiową szóstkę!

Agata  Kowalczyk-Juraszek 

Wiwat Król, wiwat Konstytucja, wiwat wszystkie stany!

Dnia 29 kwietnia w naszej szkole przy ul. Ks. Opolskich odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademia o tematyce patriotycznej obfitowała w piękne wiersze i pieśni sławiące naszą Ojczyznę. Uczniowie występujący przypomnieli zebranym o wielkim znaczeniu uchwalenia ważnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja. Chodź obowiązywała tylko 14 miesięcy była wielką próbą ratowania Rzeczpospolitej. Po zakończeniu akademii uczniowie wraz z opiekunami udali się na warsztaty tematyczne w dwóch grupach. Pierwsza grupa brała udział w lekcji na temat symboli narodowych i ich znaczenia prowadzoną przez Panią Angelikę Tokarską z IPN w Opolu. Druga w warsztatach plastycznych, gdzie wykonywali prace związane z symbolami narodowymi. Atmosfera tego dnia w szkole była wyjątkowa. Organizatorzy: Ireneusz Małko, Agnieszka Bula i Izabela Zima.

Słodkiego, Miłego Życia ....

Dnia 19.04. klasy 7c, IIA PDP i IIB PDP wybrały się do Dębskiej Kuźni gdzie zwiedzili i zobaczyli jak wygląda wytwórnia lodów Gustorii. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda nowoczesna linia produkcyjna lodów i tradycyjna receptura wykonywania tego naturalnego deseru. W Gustorii oprócz zwiedzania wytwórni i degustacji lodów uczniowie mieli okazję miło spędzić czas w Parku Bajek. Serdecznie polecamy wszystkim!